Wiosenne porządki w samochodzie

25 lutego 2022 WCM

Przełom lutego i marca to moment, w którym pogoda coraz częściej daje oznaki nadejścia wiosny i choć zawsze może nas czymś zaskoczyć, to każdy ma już w głowie nadchodzące porządki. Niezależnie od tego jak często korzystałeś w zimie ze swojego auta koniecznością jest przywrócenie mu odpowiedniej kondycji po tym okresie – błoto, piach czy sól mogły zanieczyścić Twoje auto bardziej, niż Ci się wydaje. Co zrobić, aby przywrócić samochodowi pełnię blasku przed zbliżającym się sezonem? Przedstawiamy kilka sposobów na wiosenne porządki w samochodzie.

Podstawowym podziałem prac, jakie trzeba wykonać przy pozbywaniu się efektów ustępującej zimy jest ten wyróżniający dwa aspekty – kosmetykę samochodową oraz sprawdzenie stanu technicznego. Aby mieć pełen pogląd na sprawę zacznijmy od pierwszej części, czyli tej związanej z jego warstwą wizualną.

Kosmetyka samochodu przed wiosną

Zimowe miesiące to dla naszych pojazdów okres wyjątkowo ciężki ze względu na sól drogową oraz nadmiar błota i wody, które mocno przyspieszają proces korozji i są niezwykle szkodliwe dla karoserii – z tego właśnie powodu dokładnie umycie auta i pozbycie się wymienionych wyżej zanieczyszczeń powinno być pierwszym krokiem poczynionym podczas kosmetyki przed sezonem. Jeżeli korzystasz z myjni, to użyj myjki ciśnieniowej i dokładnie wyczyść wszystkie zakamarki oraz spłucz wszelkie pozostałości, w których coś może jeszcze zalegać, ale nie zapominaj przy tym o felgach i oponach. Kiedy już to zrobisz będziesz mógł odpowiednio ocenić stan karoserii i dostrzec, czy są na niej rysy, ubytki w lakierze czy ślady korozji (a jeśli są, to jak duże). Jeżeli straty nie są aż tak duże, a Ty potrafisz zadbać o lakier, to możesz oczywiście spróbować zająć się nimi samodzielnie, jednak w przypadku większych szkód lub braku odpowiednich umiejętności czy doświadczenia lepiej mieć święty spokój i zostawić samochód w warsztacie, gdzie fachowcy otoczą go należytą opieką.

Karoseria to nie wszystko – myjąc auto pamiętaj także o podwoziu, którego na co dzień nie oglądasz, a które jest wyjątkowo zanieczyszczone i narażone na szkodliwe działanie zimowych uroków. Jeżeli chcesz dokładnie wyczyścić podwozie i nadkola, to najlepiej mieć do dyspozycji najazd lub podnośnik, gdyż wtedy najlepiej można ocenić jego aktualny stan, jednak w ostateczności można też posłużyć się myjką ciśnieniową (podobnie, jak w przypadku nadwozia). Jeżeli okazuje się, że ochronna powłoka pokrywająca podwozie nie jest już w odpowiednim stanie, to należy ją odnowić – tutaj najlepiej zgłosić się do zaprzyjaźnionego serwisu, w którym bez problemu wykonają tego rodzaju zlecenie.

Kosmetyką należy objąć także wnętrze samochodu, do którego przez zimowe miesiące zdążyło nanieść się mnóstwo śniegu, błota i piachu z butów, kurtek lub toreb leżących na ziemi, dlatego koniecznie weź się za odkurzanie i pomyśl o wypraniu tapicerki – dzięki temu odświeżysz kabinę i pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu. Pamiętaj też o tym, żeby po praniu zostawić otwarte drzwi i dać całości wyschnąć, bo inaczej pozostanie z Tobą nieprzyjemny zapach wilgoci!

Sprawdzenie stanu technicznego przed sezonem

Jeżeli samochód udało się doprowadzić do stanu używalności pod kątem wizualnym, to nie można zapomnieć o jego podstawowej funkcji, czyli poruszaniu się – tutaj niezbędne będzie sprawdzenie jego stanu technicznego po zimie. Zacznij od upewnienia się, czy Twoje auto posiada odpowiedni poziom i stan płynów eksploatacyjnych – mamy tu na myśli płyn chłodniczy czy hamulcowy, które pod wpływem temperatury mogły stracić swoje właściwości. Pamiętaj, że niezależnie od pogody należy monitorować ich używalność i wymieniać je co jakiś czas – płyn hamulcowy co dwa, natomiast chłodniczy co trzy lata.

Zima mogła dać się we znaki także elementom układu kierowniczego, napędowego oraz zawieszeniu, jednak tutaj samodzielna praca nie będzie raczej możliwa – są to tak ważne aspekty działania samochodu, że należy oddać go do sprawdzonego warsztatu i mieć pewność, że robota zostanie w 100% rzetelnie wykonana, bo chodzi w końcu o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Próbując diagnozować ewentualne problemy na własną rękę możesz zrobić to niedokładnie ze względu na brak odpowiedniego sprzętu, warunków do pracy czy doświadczenia, a że zdrowie realnej wartości nie posiada i jest bezcenne, to lepiej uniknąć oszczędzania i skorzystać z pomocy fachowców.

Badając stan techniczny trzeba też pamiętać o komforcie jazdy, dlatego ważnym punktem na liście rzeczy do sprawdzenia jest klimatyzacja – jeżeli nie jest ona sprawna i po okresie zimowym zbiera nadmiar wilgoci, to tworzy się w niej idealne środowisko do rozwoju grzybów czy bakterii, które pogarszają jakość powietrza, którym oddychamy podczas jazdy. A o brzydkim, nieprzyjemnym zapachu już nie wspominamy…

Wymień opony

Ostatnim i dość oczywistym krokiem jest wymiana opon zimowych na wiosenne, jednak nie rób tego zbyt wcześnie, bo pogoda jest nieobliczalna i może się okazać, że wyjedziesz na jeszcze zmrożoną jezdnię mając letnie ogumienie, a wtedy nieszczęście gotowe. Nie czekaj jednak ze zmianą w nieskończoność, bo już przy temperaturze 10 stopni zimowe opony zużywają się znacznie szybciej, a niepotrzebna ich eksploatacja będzie po prostu nieopłacalna – skoro mogą one w spokoju zaczekać na następną zimę, to lepiej już je zdjąć i odłożyć w spokojne miejsce. Zanim udasz się do warsztatu na wymianę opon upewnij się, że Twoje letnie są w odpowiednim stanie – tutaj sprawdź przede wszystkim poziom zużycia bieżnika, który wpływa na przyczepność samochodu do drogi podczas jazdy. 

Jeżeli nie masz pewności co do któregoś z punktów wymienionych w artykule nie bój się zapytać – specjalistyczne warsztaty są przecież dla kierowców, a nie na odwrót. Warmińskie Centrum Motoryzacyjne przeżyło już w swojej samochodowej przygodzie niejedną zimę, dlatego poradzimy sobie z każdym problemem, jaki napotkasz na swojej drodze podczas wejścia w nowy sezon. Zadzwoń, powiedz w czym możemy Ci pomóc i umów się na wizytę, a na pewno Twoje auto zostanie przygotowane na wiosnę w sposób prawdziwie profesjonalny.

WCM Koledziński pomoże Wam przygotować auto do sezonu i przeprowadzić wiosenne porządki w samochodzie. Zapraszamy do naszego serwisu.

Kategorie: Aktualności